Diákélet 2011-2012-es tanév

MÓRICZOSOK A XII. KISTÉRSÉGI ÉS KISKÖZÖSSÉGI TELEVÍZIÓK
FILMSZEMLÉJÉN (2011. november 10.)

  Rendhagyó mozgókép-és médiaismeret órán vehettek részt idén novemberben is a tiszakécskei Móricz Zsigmond Gimnázium diákjai. A kivételes tanórának a Lakitelek Népfőiskola Kölcsey Háza adott otthont.

  A lakiteleki filmszemlék évről évre megrendezett hagyományát folytatva, az idei szemlét Lakatos Vince filmrendező emlékének szentelték. A hungarikumok, nemzeti kincseink témakörre meghirdetett rendezvényre iskolánk ebben az évben is meghívást kapott. A filmszemle szakmai zsűrijének döntése alapján, a záró napon hét filmet láthattunk. A zsűri elnöke idén is Sára Sándor Kossuth-díjas filmrendező volt. Dokumentumfilm kategóriában szerepelt az Éden a csúnyaföldön, a Mozaikok a magyar halászat történetéből, Az utolsó vashajlítók és a Maradunk című alkotás. Riportfilm kategóriában indult A szatmári szilvapálinka története és a Valamikor lábon mentek Európába! című alkotás. A Munkácsy kiállítás a Csíki Székely Múzeumban című pályamű reklámfilm kategóriában jelent meg a szemle képernyőin. A tizenhat díj egyikéről a meghívott diákok dönthettek. A döntés mindenki számára nagyon nehéz volt, hiszen nem mindennap láthatunk ilyen tartalmas, megrendítő, lényegre törő filmeket. Ráadásképp minden film a magyarság kincseiről, hungarikumokról szólt. Lehetetlen volt objektíven választani a Hortobágy gyönyörű állatvilágát vagy a magyar vizek legősibb mesterségét, a halászatot bemutató dokumentumfilm közül. Az utolsó élő kovácsmester munkásságáról szóló rövidfilm vagy az erdélyi magyarság rendszerváltáskori helyzetét bemutató megrendítő alkotás között. A szilvaszüretnél kezdett, a szilvapálinka készítését, felhasználását ismertető remekmű vagy a a Magyarországon őshonos, törvényileg védett háziállatok egyikét, a szépségével, szilajságával őserőt sejtető, világszerte ismert magyar szürke marhát bemutató alkotás közül.
  Láthattunk egy igazán kreatív, ötletes megoldással kialakított reklámfilmet is, mellyel Munkácsy Mihály kiállítását ajánlották igényes, példaértékű reklámozás formájában.
  Minden megtekintett film különleges, mindegyik más szempontból, látószögből mutatta be a világot, olyan dolgokat tárt elénk, melyek mellett sokszor elmegyünk a mindennapjainkban. Észre sem vesszük, mert itt van körülöttünk. Kell egy kamera a nemzet kincseinek nyomában, hogy felnyissa azok szemét is, akik nem veszik észre az őket körülvevő értékeket.
  Mindannyian gazdagabban távoztunk Lakitelekről. Ezúton is szeretnénk megköszönni a Lezsák Sándornak, a filmszemle házigazdájának, valamint a Népfőiskola Alapítványnak, hogy a XII. Filmszemlén is vendégül láttak bennünket.

A Móricz Zsigmond Gimnázium tanulói